واقعیت های جذاب طلاواقعیت های جذاب طلا

10 واقعیت جذاب در مورد طلا

1. طلا تنها فلزی است که رنگ طبیعی آن زرد یا طلایی است. فلزات زرد دیگری که وجود دارند، طی واکنش های شیمیایی با مواد دیگر رنگ زرد به خود می گیرند ولی طلا تنها فلزی است که بدون هیچ واکنش و فعل و انفعالاتی رنگ زرد دارد

2.تقریبا تمام طلای موجود بر روی کره زمین از شهاب سنگ هایی هستند که بیش از 200 میلیون سال پیش، بعد از اینکه زمین شکل گرفت آن را بمباران کردند.

3.نماد عنصر طلا Au است. این نماد از نام قدیمی لاتین طلا، aurum گرفته شده است که به معنای "سحرگاه درخشان" یا "درخشش طلوع خورشید" می باشد. کلمه "طلا" یا Gold نیز ریشه در زبان آلمانی دارد که در ابتدا gulþ بوده است که به معنای زرد است. طلا به عنوان عنصر خالصی است که از دوران باستان شناخته شده و همواره با ارزش بوده است.

4.طلا عنصری بسیار منعطف و نرم است. یک اونس طلا (حدود28گرم) را می توان به رشته ای حدود 5 مایل (8کیلومتر) تبدیل کرد. حتی از رشته های طلا می توان در گلدوزی ها نیز استفاده کرد.

5.انعطاف پذیری(چکش خواری) مقایسی تعیین کننده برای تشخیص یک فلز و تبدیل آن به ورق های متعدد است. طلا در میان تمام عنصرها، منعطف ترین و چکش خوارترین فلز است. یک اونس طلا را می توان با چکش کاری به ورقی معادل 300 فوت مربع تبدیل کرد. ورق طلا را می توان حتی به حدی نازک درست کرد که شفاف بوده و طرف دیگر آن مشخص باشد.

6.اگرچه طلا یک فلز سنگین و متراکم است، با اینحال عنصری غیرسمی شناخته می شود. از طلا ممکن است در غذاها و یا نوشیدنی ها استفاده شود.

7.طلای 24عیار طلای خالص است. طلای 18 عیار طلای 75% خالص است. طلا با عیار 14 را می توان 58.5% خالص دانست و همچنین طلا با عیار 10 نیز خلوصی معادل 41.7% دارا می باشد. ناخالصی طلا معمولا نقره است اما این امکان نیز وجود دارد که ترکیب دیگری از فلزات مانند پلاتین، مس، پالادیوم، روی، نیکل، آهن و کادمیوم نیز بعنوان ناخالصی در طلا وجود داشته باشند.

8.طلا فلزی اصیل و با شکوه است. چرا که نسبتا غیرواکنش گرا است و مقاوم در برابر هوا، رطوبت و یا شرایط اسیدی است. برای حل کردن طلا می بایست ار ترکیب خاصی از چند اسید به نام Aqua Regia استفاده کرد این در حالی است که دیگر فلزات به راحتی  توسط اسیدها تجزیه می شوند

9.طلا در کنار ارزش مادی و سمبولیکی که دارد، استفاده های فراوان دیگری نیز دارد. از طلا در صنایع الکترونیک، سیم کشی برق، دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، صنایع محافظتی اشعه های رادیویی، تجهیزات پزشکی و رنگ شیشه ها نیز استفاده می شود.

10.طلای خالص بی بو و بی مزه است. این موضوع نیز باعث می شود که طلا را فلزی غیرفعال بدانیم. یون های فلزی عواملی هستند که عطر و طعم خاصی را به هر عنصر و ترکیب فلزی می دهند. در طلا این یون ها در وضعیت خاصی قرار گرفته اند.
ترجمه : تیم طلاتولز


منبع : https://www.thoughtco.com/interesting-gold-facts-6تاریخ ثبت : 1397/04/17